Premijer je istaknuo kako je današnja obnova te niz drugih zgrada, nerijetko zaštićenih kulturnih dobara na Gornjem gradu, dokaz da je odabran pravi pristup u obnovi.
Dodao je kako je za konstrukcijsku, temeljitiju i sigurnosno čvršću obnovu trebalo vremena za dobivanje sredstava iz fondova EU-a.
"Da smo slučajno išli u blic varijantu obnove u povratak u prijašnje ili površno stanje, bili bismo optuženi za diletantizam", ustvrdio je.
Naglasio je kako se trenutno 3,3 milijarde eura aktiviraju i troše za obnovu od potresa te dodao kako se obnavljaju škole, fakultetske zgrade, bolnice, kulturne institucije, crkvene i vjerske zgrade te prometna infrastruktura.
Najkompleksniji primjer cjelovite obnove u gradu Zagrebu
Obnova je iznosila 11,7 milijuna eura, od čega je 7,2 milijuna bilo iz Fonda solidarnosti EU, a ostatak iz Državnoga proračuna, odnosno Nacionalnog plana oporavka i obnove.
Uz predsjednika Vlade i ministre bio je i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević koji je rekao kako je Tituš Brezovački 15. škola koja je cjelovito obnovljena, novoizgrađena ili dograđena, ocijenivši je škola Tituša Brezovačkoga najkompleksniji primjer cjelovite obnove u gradu Zagrebu.
"Kad govorimo o potresu, onda je ovo sedma cjelovito obnovljena škola", dodao je.
Nakon prigodnih obraćanja državni i gradski dužnosnici, među kojima su bili i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić te ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, obišli su obnovljenu školu u koju su se već vratili učenici i njihovi nastavnici.
Izvor: Vlada / Hina